Teatr

Szanowni Państwo
Najlepiej zacząć od jakiegoś cytatu, bo to zawsze mądrze brzmi i potem można już mówić same głupoty. Niestety jedynym cytatem, który dotyczy teatru i który znam, jest wypowiedź Stanisława Wyspiańskiego – „Teatr mój widzę ogromny”. Jednak stwierdzenie to zupełnie nie pasuje do Mojego Teatru, gdyż jest on malutki – na widowni jest niecałe 50 miejsc
Nawet gdybym wielkość jego pomieszczenia potraktował mniej dosłownie, to i tak nic nie zmienia – powierzchnia nadal będzie niewielka. Teatr nie będzie odważnie eksperymentował, żeby wyznaczyć nowy trend. Nie zagości na jego scenie żadna sztuka z wielkiego klasycznego repertuaru, Konrad nie będzie przeistaczał się w Gustawa bądź odwrotnie – nie będzie rwących wątpia dramatów narodowych. Obawiam się, że nawet takie słowa jak Polska, patriotyzm, bóg, honor, ojczyzna nie padną z ust aktorów. Bo aktorzy, tak jak wszyscy mam wrażenie, mają dość tych słów na co dzień. A teatr, nawet malutki, ma być przecież miejscem, w którym można od tej codzienności odpocząć. I bardzo chciałbym, żeby Mój Teatr takim właśnie miejscem był.

(pytanie z widowni)
Przepraszam, ale jak rozumiesz odpocząć?
Zwykle kojarzy się to z tym, że siedzi się wygodnie i ogląda telewizję, albo myśli o czymś zupełnie innym, niż przez cały dzień, gdy siedziało się niewygodnie w pracy. Odpoczynek to robienie tego, co od codzienności pozwala uciec. Jedni jeżdżą na rowerze, inni naprawiają motocykle, inni malują lub chodzą do teatru właśnie po to, żeby się na chwilę od codzienności oderwać.

Ale te krzesła nie są wygodne
Trudno, mamy bardzo skromny budżet, a poza tym w teatrze obowiązuje zasada, że najlepszym krytykiem jest własny tyłek. Jak widz zaczyna czuć, że siedzi, jak zaczyna się wiercić, żeby zmienić pozycję, to znaczy, że koszmarnie się nudzi i nie może doczekać końca przedstawienia. W Moim Teatrze nie będzie się czuło na czym się siedzi, chociaż te krzesła nie należą do najwygodniejszych, bo nie będzie nudno. Jest nawet takie powiedzonko, że im wygodniejsze fotele, tym gorszy teatr. W Moim Teatrze nie będzie nudno. Będzie ciekawie i zabawnie.

Będzie występował iluzjonista albo jakiś inny magik?
Oczywiście, kilku iluzjonistów i kilku magików. Aktor to iluzjonista, który potrafi być na scenie kim tylko chce. Mało tego, tak potrafi widza skołować, że ten gotów jest zapłacić za bilet, żeby tylko zostać skołowanym. A reżyser to magik, który zamiast królika z cylindra wyciąga rzeczywistość, w którą każdy się wpatruje. Teatr jest miejscem iluzji.

A po ile będą bilety?
Jak powiedziała pani Izabela Cywińska, gdy została ministrem kultury, bilet do teatru powinien kosztować tyle, co butelka wódki. I tej zasadzie jestem wierny.
Dziękuję za pytania.

Jeszcze jedno, co tam będzie grane?
Sztuki interesujące i zabawne, choć może zdarzyć się, że odwrotnie.

Marek Zgaiński
współzałożyciel teatru


Wyróżnienia na festiwalu MONOwMANU!
Mamy przyjemność poinformować, że na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Monowmanu w Teatrze Małym w Łodzi równorzędne wyróżnienia otrzymały dwa spektakle z naszego repertuaru: „Zastępstwo” autorstwa Artura Belinga i Marka Zgaińskiego w wykonaniu Tadeusza Falany i reżyserii Marka Zgaińskiego oraz „Igraszki z aniołem” autorstwa i w reżyserii Roberta Mirzyńskiego, w wykonaniu Lecha Gwita.

Zobacz też: