nasz facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Marek Zgaiński

m-zgainski_7364-male

Rocznik 1961, poznaniak. Wykształcenie (kulturoznawstwo na UAM) nie pozwoliło mu zarobić złamanej złotówki, imał się więc różnych zajęć – od grania i śpiewania na ulicach, do kierowania rozgłośnią radiową…
Debiutował jako nastolatek piosenką o miłości i temu tematowi pozostał wierny do dziś, jednak pierwszy tomik wierszy – „Doskonały nieznajomy” (1985) – ukazał również jego fascynację narkotykami, muzyką rockową i bardziej złożonymi relacjami społecznymi. Trzy lata później, w zbiorze opowiadań „Podroby”, wyeksponował jeszcze wątek atrofii ideałów kontrkultury i topos drogi – w sensie metaforycznym, ale też dosłownie rozumianej, pokonywanej na motocyklu.

1 stycznia 1990 zakazał sobie pisania i zarejestrował się jako bezrobotny. W kolejnej dekadzie, w ramach „usług dla ludności”, tłumaczył teksty piosenek Boba Dylana, The Doors i innych wykonawców, publikowane w serii „Poeci rocka”, pisał felietony do tygodnika „Wprost”, w zielonogórskim Radiu Zachód nagrywał reportaże (kilka nagród na festiwalach polskich i międzynarodowych), wspólnie z Arturem Belingiem, w Teatrze Lubuskim, wystawił trzy własne sztuki, wydane w zbiorze „Dramatki”. Czas spędzony w Zielonej Górze podsumował powieścią „Bip bip bip” (bodaj pierwsza książka w której funkcję dialogów przejęły esemesy) i z początkiem milenium wrócił do Poznania.

Miasto nie powitało go jak syna marnotrawnego, toteż przez kilka lat szukał pracy. W końcu związał się z Radiem Merkury, w którym co dzień przez 12 lat publikował felieton „Tabletka z krzyżykiem”. Zaczął też pisać słuchowiska, realizowane w Poznaniu i warszawskim Teatrze Polskiego Radia, oraz komponować muzykę ilustracyjną. Nauczył się grać na perkusji, kontrabasie i saksofonie tenorowym, korzystając zaś z możliwości, jakie daje własne studio dźwiękowe, nagrywa w nim swoje płyty dostępne wyłącznie w Moim Teatrze.

Bilety kup online

Adres

Gorczyczewskiego 2/1A
60-554 Poznań
MAPA Parking

Kontakt

Informacje:
Joanna Nawrocka
+48 604 111 755
biuro@mojteatr.pl
Dyrektor artystyczny:
Marek Zgaiński
m.zgainski@mojteatr.pl
+48 668 856 444

Wyszukiwarka

Przyjaciele

Leszek Pietrzak POBP Twoje wieści Parking
Partnerzy

Patronat

Naszym spektaklom patronują: